sobota, 12 stycznia 2013

czytamy

1. Jest tam kto? - idealna książka dla malucha! Prosty i mądry tekst, momentami trochę abstrakcyjny, angażujący do czytania także paluszki. Zdecydowany faworyt w tej kategorii. Autorka całości: Anna Clara Tidholm, Wydawnictwo Zakamarki. Druga część Gdzie idziemy równie dobra! 
2. Księga dźwięków - nigdy się nie nudzi. Czytana bez końca. Wspaniała do zabawy rodzeństwa i rodzinnego zgadywania: jak robi szpinak. Proste i wyraziste obrazki. Fantastyczne poczucie humoru. Nasza recenzja tutaj. Autorka: Soledad Bravi, Wydawnictwo Dwie Siostry.
3. Bardzo głodna gąsienica - klasyk!  Można powiedzieć, że sama gąsienica to postać już niemal kultowa! W końcu ma już... 40 lat! I nie dość, że je same pyszne rzeczy, to jeszcze robi fantastyczne dziurki w książce, do których można włożyć małe paluszki. Na podstawie książki powstał cały gąsienicowy biznes: urodziny, pościele, gadżety do jedzenia... Inne książeczki Erica Carle równie godne polecenia. Autor: Eric Carle, Wydawnictwo Tatarak.
4. Pierwsze urodziny prosiaczka - czy jest jakieś dziecko, które nie ma fioła na punkcie urodzin? Piosenki sto lat? Prezentów? Tortu? Ojej! Co tak pusto? Prosiaczek wstrzelil się w sedno sprawy! Urodziny to prawdziwy konik maluchów. Tutaj obchodzi je prosiaczek, a wśród gości cały las. I na koniec tort kasztanowy! Dobrze, że prosiaczek rośnie razem z nami i już wspólnie obchodzimy dwójeczkę! . Autorką także ilustracji jest Aleksandra Woldańska-Płocińska, Wydawnictwo Czerwony Konik.
5. Babo chce! Binta tańczy! A Lalo gra na bębnie! Poza tym cała rodzina jest bardzo hipisowska i wyluzowana! Łącznie z kurą i psem. Tkest jest rytmiczny i już dwulatki recytują go z pamięci. młodsze dzieci ćwiczą na niej swoje hau hau lub ko ko ko! Minus - jest z cienkiego papieru! A przecież czytana bez przerwy! Tekst: Eva Susso, ilustracje: Benjamin Chaud, wydawnictwo: Zakamarki
6. Przygody Mysi lubią przede wszystkim dzieci. Narysowane prostą kreską. Zawsze w stałym towarzystwie. Rodzice cenią Mysię za brak stereotypów i totalną beztroskę. Słonik Edzio w różowej tutu jeżdżący na wrotkach - nasz faworyt! Poza tym Mysia nie raz pomogła w trudnych sytuacjach: bo podróżuje samolotem, chodzi do przedszkola i lubi się ubierać. Autorka: Lucy Cousins, wydawnictwo: endo.
7. Ela i Olek to dobrzy znajomi, którzy pokazują świat poprzez czynności i kluczowe w życiu dziecka przedmioty, wraz z garstką pojęć. Proste małe książeczki, idealnie spełniają funkcję tych pierwszych. O zabawach na dworze, o jedzeniu różności i myciu zębów bez agresywnych walorów edukacyjnych. Poza tym, jak nasze maluchy urosną, z chęcią sięgną po wspaniałą "Jabłonkę Eli", z której już się nie wyrasta. Tekst i ilustracje: Catarina Kruusval, wydawnictwo: Zakamarki
8. Od 1 do 10 to chyba najlepsza współczesna rymowanka. Jest prosta, maluchy szybko ją łapią i zaskakująco szybko recytują. Jest zabawna, trochę surrealistyczna i przede wszystkim świetnie zilustrowana kreską Oli Cieślak. Bardzo fajnie, że na końcu wszystkie cyferki zostały zebrane na jedną stronę. Także trochę bawi, trochę uczy. Naszym zdaniem najlepsza wyliczanka dla najmłodszych! Tekst i ilustracje: Ola Cieślak, wydawnictwo: Dwie Siostry.
9. Rozśpiewana seria Muchomora przychodzi z pomocą rodzicom, którzy niekoniecznie dobrze pamiętają słowa piosenek z dzieciństwa. Dzięki nim nie tylko możemy pośpiewać z dziećmi, ale także mamy szansę nie wypaść blado na tle cioć i wujków z placówek wychowawczych, lub babć, któte często mają lepszą pamięć do tego typu rzeczy. Można je śpiewać, można je czytać, na pewno świetnie się wspólnie bawiąc.
10. I na koniec ulubione Różnimisie - tak prosta i banalna, że aż dziw, że nikt na to nie wpadł wcześniej. Oto kolejna pozycja dbająca o rozwój estetyczny (świetnie narysowana!) i językowy naszych dzieci. Czasem trudno wytłumaczyć dziecku, co to znaczy: nieśmiały. A tu proszę! Taka pomoc! Ta książeczka to także fajny pomysł na prezent dla polskich maluchów mieszkających zagranicą. Ilustracje: Agata Królak, wydawnictwo: Dwie Siostry

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz